Proč začít se saunováním malých dětí?
Protože snem každého rodiče je mít zdravé děťátko, které dobře spí a jí, je usměvavé, občas pláče a pěkně (svým osobním tempem) se vyvíjí.
Sauna má blahodárné účinky na zdraví člověka a výborný preventivní účinek na naše zdraví. Sauna se dá využít i jako prostředek k postupnému otužování i jako prostředek ke zvyšování kondice.
Pravidelným saunováním dětí s rodiči lze posílit vlastní obranné síly organismu (vlivem reakcí organismu na tepelný podnět). Vlastně si uměle vytvoříme to, co naši předkové zažívali celkem běžně, ale my díky vyspělosti civilizace a způsobu našeho života, nepoznáme. Nahradíme si tyto přírodní podněty, především střídání tepla a chladu, saunou.
Důležitý je i výchovný význam sauny. Rodiče tím, že chodí do sauny učí své děti chování podporující zdraví. Děti od malička sledují, jak se rodiče starají o své tělo a jestli dávají přednost chování, které jejich tělu prospívá či je ničí. Pokud chodí rodiče do sauny nazí, dítě se velice přirozeně učí rozdíly mezi mužem a ženou a nahotu nebere jako nic neobvyklého.
V neposlední řadě v sauně můžeme celá rodina strávit velmi příjemné chvíle společnou činností.
Z vlastní zkušenosti saunu doporučuji všem, protože je ideální ke zvyšování celkové odolnosti organismu. Organismus Váš i Vašeho dítěte pak snáze odolá jakékoliv nákaze a nemocem. Musíme ale neustále myslet na to, že saunujeme své děti a ne pouze sebe.
Kde s děťátkem chodit do sauny:
Děťátko můžeme saunovat – sami v domácí sauně
– v sauně ve skupince rodičů pod vedením
– v sauně po lekcích plavání s baby clubem
Děti mají mít teplotu v prohřívárně 70 až 85 °C (teplota max. 85°C měřeno zásadně ve výši 175 cm nad podlahou v rohu diagonálně vůči topidlu a relativní vlhkost vzduchu 25 %). Proto nedoporučujeme jít s dítětem do veřejné sauny, kde je teplota samozřejmě vyšší.
Věk dětí:
Začít se saunováním děťátka můžeme již ve dvou měsících, prakticky hned pokud má děťátko zahojený pupíček a je zdravé. Samy maminky velmi dobře cítí, která miminka jsou bez problémů, prospívají, dobře spí a s těmi mohou začít navštěvovat saunu. Miminkům, která mají nějaký „problém“ saunu nedoporučujeme.
Reakce našeho organismu na saunu:
Abychom si dokázali představit, co se s námi během saunování (myslím tím fázi prohřátí a ochlazení) děje, povíme si něco málo o procesech, které v těle probíhají:
Dochází k většímu prokrvení díky rozšíření cév a vlásečnic. Zvyšuje se rychlost cévních reakcí, což naše tělo využije při nachlazení. Snižují se obě hodnoty tlaku a zrychluje se tepová frekvence. Dýchání se zrychluje a prohlubuje, dochází k uvolnění dýchacích cest (bohužel někteří z nás dýcháme mělce nebo-li povrchně a také zkracujeme část výdechu). V neurovegetativním systému dochází k nastolení tolik potřebné rovnováhy, ustupuje nervozita, neklid, nespavost a tísnivé pocity (proto po saunování děti lépe spí, jí, jsou v dobré pohodě, nejsou přecitlivělé a dokáží se zklidnit). Termoregulační systém organismu se přehřátí brání pocením, takže musíme doplňovat tekutiny (nejen během saunování, ale již od rána a po celý zbytek dne). Pocením se náš organismus zbavuje škodlivých odpadních látek. V našem těle dochází ke zvýšení hladiny imunitních látek, čímž získáváme větší odolnost bránit se nemoci. Dochází k psychickému i fyzickému uvolnění, relaxaci, nastává pocit euforie a blaha (stejně jako při cvičení či sexu). Klesá počet bílých krvinek, které jsou vždy průvodním jevem zánětů a alergií a zvyšuje se počet těch, které pohlcují choroboplodné mikroby a viry. Také se tvoří protilátky přímo na sliznici dýchacích cest (proto sauna pomáhá dětem, které trpí opakovanými záněty průdušek a dýchacích cest). Je prokázáno, že u saunujících se dětí je výskyt onemocnění horních cest dýchacích 10x nižší než u dětí, které saunu nenavštěvují.
Tento stav trvá cca 6- 7 dní, proto je ideální saunovat děti jednou týdně.
Jak saunování probíhá:
Celý proces saunování lze rozdělit na 4 fáze:
1) Příprava – Rodiče (do sauny chodí manželské páry s dětmi, samy maminky s dítětem i sami tatínci s dítětem) a děti se svlečou, umyjí a osprchují. Ideální je mít zde omyvatelné podložky, na které lze děti bez obav položit. Anebo si navzájem pomoci a děti si podržet. Doporučuji vzít si sebou plážovou obuv, abychom s dětmi neuklouzli. Před každým vstupem do potírny setřete vodu z povrchu těla.
2) Prohřívání – Saunu máme vyhřátou na 70 – 85 ºC. Do sauny chodíme samozřejmě všichni nazí. V prohřívárně trávíme čas převážně vsedě, miminka držíme v klubíčku, batolata nám sedí na klíně a starší děti si, pokud je dost místa, rády lehnou. Pod děti dejte vždy ručník či osušku nebo si je vezměte na klín, ať se nespálí o rozehřáté lavice. Děti se snažíme udržet v klidu, vyprávíme jim pohádky, kreslíme na záda obrázky atd. Miminka můžeme chovat či kojit. V prohřívárně dýchejte tak, jak je vám to příjemné. Děti většinou dýchají ústy, v některé literatuře o saunování se uvádí, že dýchání nosem vysušuje sliznici. Nijak se vy ani děti neomezujte a nechte je dýchat, tak jak potřebují. Každý rodič by měl sledovat reakce dítěte na horko. Děti nám dají vždy jasné a zřetelné signály, kdy z prohřívárny odejít. Maminky a tatínci své děti znají nejlépe a jsou tzv. naladěni na stejnou vlnu. Rodiče poznají, že je jejich jinak klidné dítě najednou nevrlé, pobrekává nebo naopak jejich velmi živé dítě najednou nezvykle ztichne. Je třeba, aby se prohřálo celé dětské tělíčko včetně nožiček. V průměru zde trávíme 5 – 12 minut. Pokud vám anebo dítěti začne být horko nepříjemné, ihned opusťte potírnu.
3) Ochlazování – Po osprchování vlažnou vodou (smytí potu) se přesuneme do ochlazovny a krátkou koupelí včetně potopení hlavy se ochladíme. Kojence potápíme klasicky, batolata se potápí s rodiči tváří v tvář, větší děti jdou do vody samy nebo s námi za ruku. Je opravdu třeba se potopit, zchlazení je celkové, vyhneme se tak přílišnému červenání tváří a děti se po skončení saunování rychleji naladí na okolní teplotu. Do vody s dětmi neskákejte, lépe reagují na pozvolné zanořování. Lze se samozřejmě i osprchovat studenou vodou, ale zjistila jsem, že děti dávají přednost potopení s rodičem před někdy nepříjemně ostrým bodáním sprchy. Ideální je ochlazovací bazének se schůdky, po žebříčku se s miminkem opravdu špatně leze. Děťátko vám může někdo podržet na břehu a posléze podat. Studenou vodu a proces ochlazení děti ve větším procentu dobře přijímají. Nakonec si posedáme na lavice a ještě se chladíme. Pokud nám začne být velká zima, odcházíme do odpočinkové místnosti.
4) Závěr – Odpočíváme, prohlížíme a čteme dětem knížky, doplňujeme tekutiny, můžeme si dát kousek ovoce. Pokud jste strávili 10 minut v prohřívárně, dalších 10 v ochlazovně, je třeba dalších 10 až 15 minut odpočívat, než se vyrazíte znovu prohřát. Na závěr saunování (po druhé či třetí výměně horka a chladu) je ideální své děti namasírovat rostlinnými oleji. Jako nosný olej doporučuji použít panenský mandlový olej bez příměsi konzervantů. Do něj lze přidat několik kapek esenciálních olejů, které působí na fyzickou i psychickou stránku naší osobnosti. Z esenciálních olejů lze použít například levanduli, pomeranč, borovici a meduňku, ale samozřejmě i jiné. Doteky a masírování děti milují. Není třeba více dodávat.
Výměnu horka a chladu bychom měli zopakovat poprvé 2x (později 3x), usilujeme tím o povzbuzující (tzv. tonizační) typ saunování.
Po saunování si nechte dostatek času na adaptaci na okolní teplotu, v zimě samozřejmě nezapomeňte na teplou čepici a teplé boty.
Mgr. Jana Sedláková